Minél többet olvasok edzés témában, annál többször bukkanok olyan írásokra, melyek az edzői szakma hígulásáról szólnak (gondolom, minél több ember számára elérhető a szabad tanulás joga, annál többféle mentalitású, tapasztalatú szakember található egy-egy területen).
Ezzel a megállapítással alapvetően nem lenne gondom. DE, és ez egy nagyon-nagy DE: sok kritikus a testépítők szemszögéből kritizál (lehet, hogy éppen ő maga nem is edző), mégpedig azzal érvel, hogy miként is lehet szakember, aki ránézésre áltagos.
Kedves barátaim, kis kritikus huszonéves csillagocskák! Tévedésben vagytok!
Az egészséges szervezet ismérve NEM az izomzat méretének maximalizálása és a testzsírszázalék minimumon tartása.
„Az egészség a teljes testi, lelki és szociális jólét állapota, és nem csupán a betegség hiánya (a fogyatékosság nem kizáró ok)” (WHO).
Boncolgathatjuk a különböző aspektusait, hogy épp mit takar a biológiai, pszichés, szociális.. stb. egészség, de ez most nem ennek az írásnak a célja.
A célom az, hogy lásd, kishaver, attól, hogy valakinek narancsbőrös a feneke, vagy épp kerekesszékben ül, esetleg ne adj ég aránytalan a combfeszítőjének mérete a felsőtestéhez képest, még lehet egészséges és jó szakember.
Éppen úgy, mint az atlétikusan arányos, szálkás testépítő versenyezőnek is lehet gerincsérve, aranyere, szétnyílt hasizma, étkezési zavara, vagy súlyos önértékelési problémái.
l
Szóval nem, nem kritériuma a jó edzőségnek az ifbb pro versenyző kártya, vagy az 5%-os testzsír.
Viszont kritérium, hogy egyénileg feltérképezze az állapotodat, tisztában legyen azzal, mi segítheti, vagy mi gátolhatja a te egészséges fejlődésedet. Ismerje a céljaidat, amiknek elérését reális keretbe helyezve előrelendítsen téged a haladásban.
Mindenek előtt pedig, a jó edző NEM ÁRT! Legyen tudatában hiányosságainak, ha kell, irányítson speciális szakemberhez.
Szóval nem kell itt pökhendiskedni, meg méregetni a bicepszet, hanem alázatosan megsimerni a szakmát, és megmutatni, hogy preventív hozzáállással is lehet sikeres edző valaki.
Kedves edzeni vágyók, titeket pedig kérlek, hogy körültekintően válasszatok edzőt! Olyat, aki óvja, regenerálja a testetek érzékeny pontjait.
Vigyázzatok magatokra, mert nem csak most, de 70-80 évesen sem árt, ha ép a gerincetek, a gátizomzatotok, az emésztésetek, az egészségetek!
Ha tetszett, oszd meg, és kövesd a blog mindennapjait a facebookon is!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: